Postup při zpracování plánu > Aktualizace stávajícího povodňového plánu 

Sběr dat

Úvod  Předchozí  Další   Tisk této stránky

Pod pojmem sběr dat je myšleno prověření aktuálnosti veškerých dat v povodňovém plánu a sběr nových dat. Tyto údaje je nutno v průběhu zpracování digitálního povodňového plánu naplnit do databáze POVIS. Dle rozsahu zpracovávaného digitálního povodňového plánu (obec, ORP, kraj, nemovitost, areál) jsou tato data pořizovaná uživatelem buď místního nebo regionálního významu. Při zpracování digitálního povodňového plánu je nutno se zaměřit na tyto datové okruhy:

Záložka Povodňový plán - evidence údajů o zpravovaném digitálním povodňovém plánu. Zadané údaje jsou použity v tzv. evidenčním listu povodňového plánu v POVIS, který shromažďuje všechny nejdůležitější údaje o povodňovém plánu.

Záložka Povodňové komise- složení a struktura povodňové komise včetně podrobných kontaktních informací. Každý povodňový plán musí obsahovat nejen definici vlastní povodňové komise, ale i složení a kontaktní informace komisí všech dotčených okolních správních území včetně komisí nadřízených.

Záložka Subjekty/organizace - výčet organizací včetně jejich organizačních složek, právnické subjekty i fyzické osoby, které se účastní při zvládání povodňového stavu.

Záložka Objekty dPP

Evakuace - definují objekty a místa, která jsou využívána při evakuaci obyvatelstva z postižené oblasti. V rámci databáze se evidují shromaždiště, evakuační střediska, přijímací střediska, nouzové ubytován a stravování.

Hlásné profily - definují nově zřizované i stávající hlásné profily všech kategorií. Správa údajů o jednolivý hlásných profilů je povinností jednotlivých zřizovatelů a řídí se metodickými pokyny pro HPPS.
Hlásné profily kategorie
A - záznamy spravuje MŽP prostřednictvím ČHMÚ
B - záznamy spravují krajské úřady prostřednictvím ČHMÚ
C - záznamy spravují jejich zřizovatelé na úrovni obcí
Pozn.
Běžný uživatel (obec, ORP nemá právo k editaci profilů kategorie A a B. Pokud by někdo chtěl údaje u hlásných profilů A nebo B změnit, musí podat návrh na změnu jejich zřizovateli. Zřizovatel profilu návrh změny posoudí a vydá k navrhované změně stanovisko. Změnu údajů provede ČHMÚ)

Srážkoměry - definují nově zřizované i stávající lokální srážkoměrné stanice. Srážkoměrné stanice v Síti ČHMÚ a podniků povodí jsou udržovány v rámci HPPS ČHMÚ a do databáze POVIS jsou replikovány. Uživatel nemá právo k editaci srážkoměrných stanice sítě HPPS ČHMÚ.

Ohrožené objekty - definují objekty nebo skupiny objektů, které jsou ohroženy povodňovou situací, Výběr objektů vychází ze zkušeností z historických nebo nedávných zkušeností z povodňových událostí nebo se jedná o objekty potencionálně ohrožené, vymezené stanoveným záplavovým územím, nejedná se o data povodňových plánů vlastníků nemovitostí.
Ohrožující objekty definují ohrožené objekty, které v případě povodňové situace mohu způsobit všeobecné ohrožení (sklady ropných látek, chemikálií, inertních látek nebo nebezpečné provozy). Zpravidla jsou to objekty, které mají mít zpracovaný havarijní plán.

Místa omezující odtokové poměry - definují kritická místa, kde vlivem zúžení profilu, nedostatečné kapacitě toku, či zatrubněním toku dochází k ucpání profilu splávím a k následnému vzdutí vody proti proudu.

Místa častých ledových obtíží - definují místa, kde dochází k místním ledovým jevům, které ještě nejsou v centrální evidenci ledových jevů (evidenci ČHMÚ s přispěním podniků povodí). Data z centrální evidence jsou součástí grafické části dPP CR ve formě geografické vrstvy v mapě objekty dPP ČR (http://webmap.dppcr.cz/dpp_cr/isapi.dll?MAP=obj_dpp).

Místa ohrožená přívalovou (bleskovou) povodní mimo tok - definují místa, kde dochází soustředění povrchového odtoku při srážkách a následně k přívalovým povodním. Tento jev vzniká i v oblastech, kde se nenachází vodoteč nebo ve výše položených oblastech.

Kontaminovaná místa a skládky - definují místa, kde jsou zapsány skládky a kontaminovaná místa (staré zátěže) které nejsou evidovány v celostátní databázi SEKM (Systém evidence kontaminovaných míst). Replikace dat SEKM je součástí grafické části dPP ČR v mapě objekty dPP ČR (http://webmap.dppcr.cz/dpp_cr/isapi.dll?MAP=obj_dpp). Data jsou poskytována samostatnou aplikací http://www.sekm.cz.

Vodní díla
Vodní díla I - III. kategorie definují vodní nádrže stanovené Ministerstvem zemědělství v Souhrnné evidenci zařazení vodních děl do I. – III. kategorie z hlediska technickobezpečnostního dohledu (podle zák.č. 254/2001 Sb., o vodách a vyhlášky 471/2001 Sb. o TBD nad vodními díly). Data jsou udržována správcem databáze. Případné chyby oznamte správci databáze.
Vodní nádrže IV. kategorie vč. suchých poldrů, jejichž údaje nebyly dosud ověřeny, jsou informativního charakteru. Byly převzaty z SVHB (Státní vodohospodářská bilance zpracovaná z podkladů vodohospodářské mapy 1:50000) a Dibavod (základní mapa 1:10000). Z těchto důvodů je třeba používaná data vodních nádrží prověřit a údaje o vodním díle doplnit z manipulačních řádů vodních děl.

Dopravní omezení - definuje úseky komunikací kde dochází vlivem zaplavení k omezení dopravy

Objízdné trasy - definuje úseky komunikací, které je možno využít jako objízdné trasy pro zaplavené komunikace.

Místní informační systémy - definuje nově vybudované i stávající zařízení místních rozhlasů a lokálních varovných systémů.

Fotodokumentace - eviduje fotodokumentaci pořízenou v rámci zpracování digitálního povodňového plánu. Fotografie musí být lokalizovány a klasifikovány (pozemní, letecká, při povodni atd.). Tam, kde je předmětem fotografie i objekt uvedený v databázi, je nutno tuto fotografii se zápisem objektu propojit.

Dokumenty - evidence a zpřístupnění dokumentů, které nemají charakter vodohospodářského dokumentu a jsou platnou přílohou povodňového plánu.

Vodohospodářské dokumenty - evidence a zpřístupnění dokumentů, které mají charakter vodohospodářského dokumentu (stanoviska, soulad, kolaudace, výjimka, povolení) a jsou platnou přílohou povodňového plánu.

Záložka Protipovodňová opatření - modul pro koordinaci plánovaných staveb a rekonstrukcí nebo technických a organizačních opatření, sledování jejich finanční náročnosti a postupu realizace.

Záložka Registr záplavových území - stanovená záplavová území. Správcem registru je OOV MŽP a vybrané krajské vodoprávní úřady. Data do registru poskytují vodoprávní úřady, které tyto podklady získávají od správců toků v rámci vodoprávního řízení při stanovení záplavového území. V registru jsou evidována výhradně stanovená záplavová území. Navržená záplavová území nejsou v registru obsažena. Na návrh vodoprávního úřadu a splnění všech náležitostí je možno doplnit chybějící data do registru. Doplnění zajišťuje správce registru, který zajistí zpracování aktualizace příslušné vrstvy DIBAVOD

VH stanovení

Záplavová území

Povodňové epizody

Povodňové značky - stabilizované značky z povodní, data většinou poskytují do registru podniky povodí. V případě potřeby je možno do databáze zadat i lokálně evidované značky mimo centrální evidenci. Tyto značky je možno vložit do databáze jen v součinnosti se správcem databáze POVIS

 


Soubor: mdpp_aktualizace_sber.htm