Postup při zpracování plánu > Naplnění databáze POVIS > Pokyny pro zápisy v jednotlivých databázích 

Místa omezující odtokové poměry

Úvod  Předchozí  Další   Tisk této stránky

Naplnění databáze míst omezující odtokové poměry by mělo vycházet zejména ze studií záplavových území a z dalších vodohospodářských studií kapacity toků a objektů na tocích. Řada studií záplavových území obsahuje posouzení kapacity jednotlivých objektů na tocích, kde je uveden přesný N-letý průtok, pro který je objekt kapacitní, při jakém N-letém průtoku dochází k zahlcení a kdy je zcela nekapacitní. U takovýchto objektů je vhodné do databáze zanést Qn, pro který je objekt ještě kapacitní. Některé studie obsahují i upozornění na další kritická místa, jako zúžení koryta apod..

Dalším zdrojem dat míst omezující odtokové poměry je terénní průzkum v území při zpracování digitálního povodňového plánu. V rámci průzkumu lze ve spolupráci se zástupci obcí kvalitně vymezit kritická místa, zejména na drobných vodních tocích, u kterých nejsou studie záplavového území nebo jiné podklady k dispozici.

Zvýšená pozornost je třeba u úseků toků a u objektů, kde prokazatelně dochází k sedimentaci a případně k záchytu spláví. U těchto objektů je vhodné toto uvést v popisu, či poznámce v zápisu místa omezujícího odtokové poměry.

Zvláštním případem jsou dlouhá zatrubnění toků či jiné kryté profily (stovky metrů až několik kilometrů), kde je nutné lokalizovat místo vtoku a v odůvodněných případech i výtoku vodoteče ze zakrytí.

hmtoggle_plus1        Místa omezující odtokové poměry - popis práce v Editoru dat povodňového plánu

hmtoggle_plus1        Struktura databáze exportované pro povodňové plány

 


Soubor: mdpp_naplneni_povis_moop.htm