Rozsah věcné části je závislý na velikosti řešeného správního území. Různá úroveň samosprávného celku, pro který je povodňový plán zpracováván, také předurčuje jeho obsah. Zpravidla by měla věcná část obsahovat následující kapitoly:
•Charakteristiku zájmového území - kde by měly být uveden popis území, hydrologické údaje, klimatické poměry, vodní toky, vodní díla, stanovená záplavová území a další charakteristiky.
•Druhy a rozsah ohrožení povodněmi - tato část obsahuje charakteristiku ohrožených a ohrožujících objektů, místa omezující odtokové poměry, místa ohrožená ledovými jevy, místa ohrožená přívalovými srážkami (bleskové povodně), protipovodňová opatření, údaje o historických povodních, druhy přirozených povodní, zvláštní povodeň a další údaje o ohrožení území povodněmi.
•Povodňová opatření - zahrnují přípravná opatření, opatření za povodně a po povodni, povodňové prohlídky, předpovědní povodňovou službu.
•Hlásná povodňová služba - v této kapitole jsou informace o hlásných profilech, srážkoměrných stanicích, dále postupové doby, lokální varovné systémy a další podpůrné systémy nutné pro hlásnou povodňovou službu.
•Stupně povodňové aktivity - tato část obsahuje stanovení rozsahu činností nebo opatření podle dosaženého nebo vyhlášeného stupně povodňové aktivity.
Pokud jsou v textu uváděny objekty, které mají grafickou prezentaci je nutno provést porovnání textu s grafickou částí formou odkazů na konkrétní objekty. Pro identifikaci objektů je třeba uvádět jejich identifikátory dle evidence DIBAVOD, u toků pak navíc i identifikátor dle ISVS.
Soubor: mdpp_tvorba_vecna.htm