Hlásná a předpovědní povodňová služba v ČR 

Legislativní základ

Úvod  Předchozí  Další   Tisk této stránky

Příprava a provádění operativních opatření k ochraně před povodněmi v ČR se provádí podle ustanovení zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů, a je řízeno povodňovými orgány. V případě povodní charakteru živelních pohrom, při kterých je v daném území vyhlášen krizový stav (většinou stav nebezpečí), přejímají řízení ochrany před povodněmi orgány krizového řízení, které jsou k tomu příslušné podle zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů. Pro koordinaci záchranných a likvidačních prací za mimořádných situací všech druhů byl zákonem č. 239/2000 Sb. Vytvořen integrovaný záchranný systém, jehož hlavní
a řídící složkou je Hasičský záchranný sbor ČR (HZS). IZS funguje i při běžných povodních a jeho operační a informační střediska (OPIS) plní důležité komunikační úkoly v předpovědní a hlásné povodňové službě.

Předpovědní povodňová služba informuje povodňové orgány a další účastníky ochrany před povodněmi o nebezpečí vzniku povodně, o jejím vzniku a o dalším nebezpečném vývoji. Tuto službu zabezpečuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve spolupráci se správcem povodí. V ČHMÚ zajišťují předpovědní povodňovou službu sjednocená pracoviště meteorologických a hydrologických předpovědí a to Centrální předpovědní pracoviště (CPP) v Praze a šest regionálních předpovědních pracovišť (RPP) na pobočkách ústavu. V případě správců povodí jsou to vodo-hospodářské dispečinky (VHD) státních podniků Povodí Labe, Povodí Vltavy, Povodí Ohře, Povodí Moravy a Povodí Odry.

Hlásná povodňová služba zabezpečuje povodňovým orgánům informace potřebné pro varování obyvatelstva a řízení opatření na ochranu před povodněmi. Hlásnou povodňovou službu organizují povodňové orgány obcí a povodňové orgány obcí s rozšířenou působností (ORP) a podílejí se na ní ostatní účastníci ochrany před povodněmi. K zabezpečení hlásné povodňové služby organizují povodňové orgány obcí v případě potřeby hlídkovou službu.

Podrobnosti k zabezpečení hlásné a předpovědní povodňové služby obsahuje metodický pokyn odboru ochrany vod Ministerstva životního prostředí. Tento metodický pokyn byl v roce 2011 novelizován a je publikován ve Věstníku MŽP 12/2011.

Stupně povodňové aktivity (SPA) jsou ve většině případů navázány na směrodatné limity vodních stavů v hlásných profilech na tocích, které jsou uvedeny v povodňových plánech. Ve smyslu metodického pokynu MŽP jsou hlásné profily rozděleny do tří kategorií:

základní hlásné profily – kategorie A

doplňkové hlásné profily – kategorie B

pomocné hlásné profily – kategorie C

Hlásných profilů kategorie A je nyní 211 a rovnoměrně pokrývají významné vodní toky. Vodoměrné stanice v nich umístěné jsou automatizované a provozované ČHMÚ nebo podnikem Povodí. Počet hlásných profilů kategorie B je téměř stejný jako u profilů A, avšak mírně kolísá, protože zhruba třetina je provozována jinými subjekty (většinou obcemi).

Hlásné profily kategorie A a B

Hlásné profily kategorie A a B

Pomocné hlásné profily kategorie C zřizují a provozují obce nebo vlastníci ohrožených nemovitostí, pokud jejich potřebám nestačí hlásné profily vyšší kategorie. Tyto profily jsou spolu se směrodatnými stavy SPA uvedeny v povodňovém plánu příslušné obce nebo nemovitosti. Pokud zřizovatel profil kategorie C patřičně technicky vybaví, může se stát součástí lokálního výstražného systému. Do lokálního výstražného systému ovšem může být zahrnut i hlásný profil kategorie A nebo B, pokud se provozovatel systému dohodne s provozovatelem stanice v tomto profilu (ČHMÚ nebo podnik Povodí) na způsobu předávání dat ze stanice.

Systém hlásné povodňové služby je decentralizovaný, založený na aktivitách všech účastníků ochrany před povodněmi a na informacích z terénu. Systém musí být na jednotlivých úrovních řízení ochrany před povodněmi propojen s povodňovými plány
a to zejména v těchto návaznostech:

stanovení hlásných profilů a stupňů povodňové aktivity

zabezpečení pozorování hlásných profilů a předávání hlášení

opatření prováděná při dosažení nebo vyhlášení stupňů povodňové aktivity

 


Soubor: LVS_310_legislativa.htm