Činnosti ČHMÚ a státních podniků Povodí 

Český hydrometeorologický ústav

Úvod  Předchozí  Další   Tisk této stránky

ČHMÚ vykonává funkci ústředního státního ústavu pro obory meteorologie, klimatologie, hydrologie, jakost vody a čistota ovzduší. Ústav zřizuje a provozuje státní monitorovací a pozorovací sítě, odborně zpracovává výsledky měření a provozuje databáze o stavu atmosféry a hydrosféry. ČHMÚ zabezpečuje ve spolupráci se správci povodí předpovědní povodňovou službu a podílí se na hlásné povodňové službě.

ČHMÚ provozuje 510 vodoměrných stanic na tocích v ČR. Délka pozorování v těchto stanicích je různá, nejstarší stanice pozorovaly již v 19. století, většina stanic má souvislé časové řady pozorování od třicátých let 20. století. Údaje z těchto stanic jsou využívány pro celkové hodnocení hydrosféry a zpracování dlouhodobých hydro-logických charakteristik (např. N-letých průtoků). Přes 95 % vodoměrných stanic ČHMÚ je nyní automatizováno a více než 370 stanic je vybaveno dálkovým přenosem GPRS. Stanice s přenosem jsou využívány pro hodnocení okamžitého stavu na tocích, zpracování a poskytování operativních informací a hydrologických předpovědí.

V rámci meteorologických pozorovacích sítí provozuje ČHMÚ zhruba 730 srážkoměrných stanic. Ve většině těchto stanic jsou srážky pozorovány dobrovolnými pozorovateli jednou denně a jsou využívány pro klimatické zpracování. Asi z 320 automatických stanic jsou srážky přenášeny po 10 minutách systémem GPRS. Jejich údaje jsou využívány pro operativní účely a adjustaci meteorologického radaru.

V hlásných profilech kategorie A a ve většině hlásných profilů kategorie B jsou nyní osazeny automatické vodoměrné stanice s dálkovým přenosem, provozované ČHMÚ nebo podniky Povodí. ČHMÚ a podniky Povodí prezentují aktuální údaje z těchto stanic na internetu. Tyto stanice mohou automaticky rozesílat výstražné SMS zprávy při překročení zadaných limitních stavů (většinou limitů pro SPA). Mezi příjemci těchto zpráv mohou být po dohodě také pracovníci místních povodňových orgánů.

Ve webové prezentaci hlásné a předpovědní povodňové služby ČHMÚ (HPPS) na adrese hydro.chmi.cz/hpps/index.php jsou pro povodňové orgány a veřejnost publikovány všechny výstupy produkované ústavem v rámci předpovědní povodňové služby a jeho podílu na hlásné povodňové službě. Jsou to zejména:

popisné údaje všech hlásných profilů kategorie A a B včetně základních hydrologických dat k nim vztažených a směrodatných limitních stavů pro vyhlašování SPA,

aktuální vodní stavy a průtoky v hlásných profilech kategorie A a B, vybavených automatickými stanicemi, a jejich vývoj za posledních 7 dní,

aktuální vodní stavy, pokud je měrná křivkaprůtoky, z více než 70 hlásných profilů kategorie C, ve kterých jsou stanice ČHMÚ nebo po dohodě technologicky podobné stanice obcí a jiných subjektů,

předpovědi vodních stavů a průtoků v předpovědních profilech ČHMÚ na 48 hodin dopředu,

mapa s odhadem množství a rozložení spadlých srážek na základě kombinace údajů meteorologického radaru a pozemních srážkoměrných stanic (tzv. sdružená srážková informace) aktualizovaná po 1 hodině a v posledních 3 hodinách po 10 minutách. Dále tabelárně měřené údaje srážek z jednotlivých stanic po 1 hodině,

kvantitativní předpověď srážek podle numerického meteorologického modelu ALADIN na 54 hodin od výpočetní báze dopředu,

mapa radarové odrazivosti a její animace po 15 minutách s možností zoomu,

v letním období indikátor přívalových povodní, obsahující mapu s ukazatelem nasycení půdy a mapy potenciálně rizikových srážek pro vznik významného přímého odtoku

v zimním období vyhodnocení zásob vody ve sněhové pokrývce (jednou týdně k pondělí).

Další aktuální informace meteorologického charakteru, včetně radarových dat, družicových snímků a různé druhy předpovědí počasí, je možno nalézt přes další odkazy na portále ústavu www.chmi.cz

Předpovědní povodňová služba ČHMÚ zahrnuje i výstražnou službu, která je začleněna do tzv. Systému integrované výstražné služby (SIVS). Ta je koncipována jednotně pro všechny druhy nebezpečných meteorologických a hydrologických jevů, tedy nejen pro povodně, ale také extrémní teploty, vítr, sněhové jevy a námrazu, bouřky a dešťové srážky. Vydávají se dva druhy výstražných informací:

Předpovědní výstražné informace (PVI) se vydávají, jestliže se očekává výskyt některého nebezpečného jevu nebo se takový jev vyskytl a je předpoklad jeho dalšího trvání. Rozlišují se tři stupně nebezpečnosti jevu, které jsou v grafickém výstupu na portálu ČHMÚ vyjadřovány barevně:

žádné nebezpečí (výstraha není vydána) – zelená

nízký stupeň nebezpečí – žlutá

vysoký stupeň nebezpečí – oranžová

extrémní stupeň nebezpečí – červená

Informace o výskytu nebezpečných jevů (IVNJ) je vydána operativně při výskytu meteorologických jevů s extrémním stupněm nebezpečí, jako jsou extrémní trvalé nebo přívalové srážky, vichřice, extrémně silné bouřky a krupobití. Ve většině případů se jedná o velmi rychlý lokální vývoj meteorologických konvektivních jevů s následnými doprovodnými jevy.

Při povodních se IVNJ vydává při prvním překročení směrodatných limitů 3. SPA v ucelené oblasti (nikoli při překročení pro každý jednotlivý hlásný profil), případně při bezprostředně očekávaném překročení limitu 3. SPA. IVNJ se vydává také při zjištění stavu odpovídajícímu extrémní povodni, který je na většině hlásných profilů nastaven tak, že odpovídá 50letému průtoku.

Hydrologické informační zprávy (HIZ) jsou dalším produktem předpovědní povodňové služby navazujícím na SIVS, ve kterém doplňují, upřesňují nebo rozšiřují údaje obsažené ve výstražných informacích. Obsahují podrobnější hodnocení průběhu povodně a jejího dalšího očekávaného vývoje podle hydrologických předpovědních modelů. Mohou být vydávány jak z úrovně CPP, tak z úrovně RPP jako hydrologické regionální informační zprávy (HRIZ).

Všechny produkty předpovědní povodňové služby ČHMÚ jsou prezentovány ve webové prezentaci HPPS, výstražné informace SIVS také na portále ČHMÚ. Produkty PVI, IVNJ a HIZ/HRIZ jsou kromě toho distribuovány prostřednictvím OPIS HZS povodňovým orgánům, místně příslušným podle rozdělovníku produktu.

Extrémní srážky

Nebezpečí vzniku povodní může povodňovým orgánům signalizovat již množství spadlých srážek, zejména pokud jde o intenzivní přívalové srážky na malých povodích. Možnosti předpovědí přívalových srážek jsou zatím velmi omezené. Na základě rozboru synoptické situace ČHMÚ vydává PVI na nebezpečí jejich výskytu v nějaké oblasti, ale konkrétní lokalizace srážkového jádra není možná. Pokud je již spadlá extrémní srážka zachycena pozemní automatickou stanicí, vydává ČHMÚ výstražnou informaci typu IVNJ lokalizovanou na okres v jehož územním obvodu stanice leží.

Významným informačním zdrojem pro povodňové orgány je proto sdružená srážková informace ČHMÚ. Jde o aplikaci, která téměř v reálném čase zpracovává radarové snímky a upravuje je podle údajů automatických srážkoměrných stanic tak, aby poskytovaly co nejlepší odhad množství a rozložení spadlých srážek na celém území ČR. Uváděn je odhad srážek spadlých za posledních 1, 3, 6 a 24 hodin v gridové mapě 1 x 1 km s možností animace po 10 minutách nebo 1 hodině.

Povodňové orgány a provozovatelé lokálních výstražných systémů, které obsahují
i měření srážek, potřebují znát kritické limity srážkových úhrnů různé doby trvání, které již mohou způsobit povodeň. Stanovení těchto limitů není jednoduché, protože povodňová účinnost srážky je silně ovlivněna místními podmínkami (velikost, tvar
a sklon povodí, druh pokryvu, nasycení půdy). Určitá obecná doporučení pro odhad směrodatných limitů srážek jsou uvedena v Odborných pokynech ČHMÚ pro hlásnou povodňovou službu.

Cennou pomůckou v tomto směru může být tzv. indikátor přívalových povodní (anglicky Flash Flood Guidance). Je to nová aplikace ČHMÚ, hodnotící zpravidla jednou denně aktuální citlivost území na případné srážky. Aplikace průběžně podle spadlých srážek simuluje nasycenost území a udává velikost potencionálně nebezpečné 1, 3 nebo 6hodinové srážky, která by v daném území vedla k významnějšímu přímému odtoku a mohla by způsobit povodeň. Výstup je presentován ve formě gridové mapy v rozlišení 3 x 3 km.

 

 


Soubor: LVS_410_chmu.htm