Lokální výstražné systémy v ochraně před povodněmi

Úvod  Předchozí  Další   Tisk této stránky

Budování a provozování lokálních výstražných systémů v České republice začalo po ničivých povodních na Moravě v roce 1997. První lokální výstražný systém byl instalován v roce 1998 ve městě Šumperku na Moravě. V roce 2001 byl navržen a následně realizován vzorový projekt Českého hydrometeorologického ústavu pro obec Olešnice v Orlických horách. Další instalace byly směrovány zejména do období po povodních v roce 2006.

Zásadní změnu v rozvoji a budování lokálních výstražných systémů přinesl Operační program Životního prostředí, oblast podpory 1.3. Omezování rizika povodní. V rámci tohoto programu jsou od roku 2008 připravovány projekty, které pro zájmové území řeší vybudování prvků výstražného systému (vodoměrné a srážkoměrné stanice), sítě prvků varování a vyrozumění (bezdrátový rozhlas, sirény) a zpracování digitálních povodňových plánů.

Správně navržený LVS vychází z požadavků místních povodňových orgánů, zohledňuje pozice stávajících měrných bodů jiných provozovatelů (nejčastěji ČHMÚ a podniků Povodí) a dodržuje standardy pro automatizovaný monitoring stavů hladin a srážek. Velmi důležitou podmínkou budoucího bezproblémového provozu LVS je dlouhodobá spolehlivost měřicích systémů a přiměřené provozní náklady. Takto navržený systém bude v zájmovém území významným zdrojem informací pro řízení opatření na ochranu před povodněmi.

 


Soubor: LVS_500_lvs.htm