Varovné a informační systémy v ochraně před povodněmi > Popis hlavních vlastností prostředků varování a informování | |
Místní informační systém |
Místní informační systém je tvořen ovládacím centrem, některými výrobci označovaném jako řídící ústředna popř. odbavovací pracoviště a akustickými hlásiči rozmístěnými na zájmovém území často nazývanými neodborně hnízda odborně hlásič s reproduktory. Ovládací centrum je umístěné zpravidla v budově obecního úřadu. Je tvořeno počítačem s příslušným programem a případně dalšími ovládacími prvky. Z tohoto centra lze zapínat jednotlivé skupiny hlásičů s reproduktory, jejichž počet je kombinovatelný nebo individuální hlásiče. Hlásiče s reproduktory se umísťují na stožárech veřejného osvětlení, budovách apod. Vysílat lze variantně např. do jedné ulice, čtvrti nebo také celé obce. Rovněž co se bude vysílat se stanoví na tomto centru. MIS lze použít jak pro účely varování, tak i pro tísňové informování. Samozřejmě lze využít i pro informování obyvatelstva o jakýchkoliv běžných záležitostech a akcích obce. Starosta nebo pověřený pracovník může sdělovat informace využitím mikrofonu anebo reprodukováním nahrávek z přenosných médií např. CD, paměťových karet, flash disků. Napojení na JSVV je zajištěno schváleným sirénovým přijímačem, který je součástí ovládacího centra. Vstup z HZS touto cestou je možný do MIS jen jako celku, nelze vybrat jen část obce. Aktivace celého území spravovaného jedním ovládacím centem může být v některých případech nežádoucí a v rozporu s podmínkami HZS, které omezují maximální území, které bude aktivováno jedním sirénovým přijímačem. Z tohoto důvodu je vyžadováno, aby systém umožnil nastavení skupin hlásičů, které se budou aktivovat při povelu z VyC HZS. V případě, že je v rámci jednoho hlavního ovládacího centra potřebné pokrýt MIS větší území než stanovují podmínky HZS jako maximální pro jeden sirénový přijímač, je možné v rámci tohoto území doplnit další přijímače v rámci tzv. podružných ovládacích center. Tato podružná ovládací centra musí mít řízenou komunikaci z hlavního ovládací centra tak, aby nemohlo v žádném případě dojít ke kolizi povelů, nebo ke vzájemnému ovlivňování radiových frekvencí v rámci jednoho území resp. jednoho MIS.
MIS je velmi variabilní a modulární. Může být doplňován dalšími prostředky, které funkce systému účelně doplňují. Jsou to informační tabule pro neslyšící a tzv. domácí přijímače. Informační tabule pro neslyšící jsou elektronické tabule zobrazující text. Uplatnění mohou najít v místech většího soustředění osob např. V obchodních centrech, nádražích, v blízkosti ústavů pro neslyšící apod. Vždy je nutné potřebu těchto tabulí posoudit z hlediska účelnosti.
Domácí přijímače nachází uplatnění v odlehlých částech obce, na samotách apod. Jedná se o lokality, ve kterých je neúčelné, neekonomické zřizovat standardní hlásiče MIS. Využití nachází také při kontrole srozumitelnosti např. na obecním úřadu, v bytě starosty apod. Jedná se o zařízení tvořené reproduktorem a přijímačem obdobným standardnímu hlásiči ovšem bez zesilovače. Celé zařízení je samozřejmě upraveno k umístění v bytě. Musí být trvale napájeno a reprodukuje jak akustické signály, verbální a tísňové informace, tak samozřejmě také další informace a zprávy vysílané obcí.
Soubor: LVS_543_mis.htm