Varovné a informační systémy v ochraně před povodněmi > Současný systém varování a informování 

Legislativní základ

Úvod  Předchozí  Další   Tisk této stránky

Povinnost zabezpečit varování a informování obyvatelstva v případě mimořádných událostí všech typů převzal stát podpisem Dodatků k Ženevským protokolům. Konkrétní povinnosti pro oblast varování, vyrozumění a informování ukládá orgánům a organizacím zákon č. 239/2000 Sb. v současné době jsou úkoly vyplývající z uvedených dokumentů realizovány výstavbou a provozováním Jednotného systému varování a vyrozumění, známého pod zkratkou JSVV, který je v současnosti provozovatelem přejmenován na Jednotný systém varování a informování (dále také JSVI), neboť funkci vyrozumění (jak je vysvětleno níže) tento systém již neplní. Z uvedeného vyplývá, že pokud se v textu nebo souvisejících dokumentech bude vyskytovat zkratka JSVV nebo JSVI, tak se jedná o totožný systém. Povinnost provozovat JSVV přísluší Ministerstvu vnitra, resp. Generálnímu ředitelství hasičského záchranného sboru ČR.

Odpovědnost za varování má starosta obce, HZS kraje může spustit varování v případě nebezpečí z prodlení a na požádání starostou obce. To je možné zajistit pouze v případě existence systému varování, resp. koncových prvků varování a zásad jejich použití.

Druh a význam použitých signálů stanoví vyhláška. Význam signálů je stejný pro rotační i elektronické sirény, resp. místní informační systémy. Jejich prostý výčet je v následující tabulce.

signál č. 1

„všeobecná výstraha“

varovný signál

signál č. 2

Zkušební tón

používá se pro zkoušky sirén

signál č. 3


nevyužívá se

signál č. 4

„požární poplach“

signál pro vyhlášení požárního poplachu a svolání hasičů

 

 


Soubor: LVS_611_vis_legislativa.htm