Výsledný návrh
Operační program Životního prostředí (OPŽP) vytváří rámec pro přípravu projektů, které mohou být spolufinancovány z evropských fondů, jejichž globálním cílem je zlepšit stav jednotlivých složek životního prostředí a podpořit tak udržitelný rozvoj.
OPŽP je zaměřený na zlepšování kvality životního prostředí a tím i na zdraví obyvatelstva. Přispívá ke zlepšování stavu ovzduší, vody i půdy, řeší problematiku odpadů a průmyslového znečištění, podporuje péči o krajinu a využívání obnovitelných zdrojů energie a budování infrastruktury pro enviromentální osvětu.
V současné době je nový Operační program Životní prostředí na období 2014 ‑ 2020 stejně jako ostatní operační programy ve fázi přípravy. Dochází ke specifikaci a upřesňování aktivit, které bude možné v budoucím programovém období získat podporu z fondů Evropské unie.
Ministerstvo životního prostředí, jako řídící orgán budoucího Operačního programu Životního prostředí pro programové období 2014 ‑ 2020 připravuje programový dokument pro oblast životního prostředí. V červenci 2014 byla schválena konečná 6. verze Operačního programu Životní prostředí 2014 ‑ 2020, která v současné době prochází schvalováním. Hlavním cílem je ochrana a zajištění kvalitního a zdravého prostředí pro život obyvatel ČR, podpora efektivního využívání zdrojů a eliminace negativních dopadů lidské činnosti na životní prostředí a tím související zmírňování dopadů změn klimatu. Na základě zkušeností předchozího programového období a současného stavu životního prostředí je navrženo 5 prioritních os.
Předpokládanými podporovanými aktivitami budou opět digitální povodňové plány a budování, rozšíření a zkvalitnění informačních, hlásných, předpovědních a výstražných systémů na lokální i celostátní úrovni. Záměrem Řídícího orgánu OPŽP a zadavatele tohoto projektu Ministerstva životního prostředí ČR je napomoci potenciálním žadatelům při přípravě žádosti a veškerých podkladů pro tuto podporu. Vzhledem k tomu, že u investičních akcí je jedním z podkladů k žádosti projektová dokumentace, ale u digitálních povodňových plánů se takovýto podklad postrádá, je účelné vytvořit vzorový dokument, který sjednotí požadavky na projekt a bude jedním z povinných podkladů žádosti.
Vzorový projekt má být dokumentem, který určí nejen požadovaný rozsah dokumentace pro dPP, ale má i být průvodcem a návodem při její tvorbě.
Aby se tento dokument co nejvíce přiblížil potenciálním žadatelům, byla vybrána konkrétní obec s rozšířenou působností, pro jejíž správní území byl tento vzorový projekt vypracován.
Soubor: vp_uvod.htm