Lokální výstražné systémy v ochraně před povodněmi > Rozšířený LVS | |
Stanovení průtoků |
Stanovení průtoku je možné na základě měřených stavů hladin a vztahu mezi hladinou a průtokem v daném profilu. K tomu se používá tzv. měrná křivka průtoků (konsumční křivka), která se stanovuje na základě provedených hydrometrických měření nebo hydraulických výpočtů. Sestrojení měrné křivky průtoků lze za úplatu objednat u ČHMÚ nebo i jiných autorizovaných organizací. Výpočet průtoků a zejména povodňových průtoků v otevřených přírodních korytech je proces poměrně složitý a vyžaduje odborné znalosti. V rámci provozu je nutno měrné křivky pravidelně udržovat což může zvýšit náklady na provoz LVS.
Další možností je přímé měření rychlostí proudění vody v měrném profilu doplněné o navazující hydraulické výpočty. Přímé měření rychlosti proudění vody je například nezbytné např. V profilech, kde nastává zpětné vzdutí a pouhé měření stavu hladiny nestačí pro vyhodnocení skutečného průtoku.
Posouzení vhodnosti vodoměrného profilu z hlediska možného ovlivnění zpětným vzdutím a také odhad vztahu mezi průtokem a hloubkou ve vodoměrném profilu (stanovení Q/h křivky) lze provést také hydrodynamickým modelem a to i mimo rozsah provedených měření. Tímto způsobem lze zvýšit věrohodnost měřené informace (hladina ve vodoměrné stanici) a její správnou interpretaci. Vzhledem k tomu že pro funkci LVS je zásadní část křivky v oblasti extrémních průtoků a vysokých hladin, které nelze běžně ověřit měřením, je každé zlepšení odhadu významné.
Soubor: LVS_533_stanoveni_prutoku.htm