Lokální výstražné systémy v ochraně před povodněmi > Automatické měřicí systémy > Měřicí čidla 

Meteorologické radary

Úvod  Předchozí  Další   Tisk této stránky

Meteorologický radar umožňuje plošné měření srážek. To umožňuje provádět odhad velikosti srážky, rychlosti a směru postupu srážky a plošného rozložení srážky. Vlastní radary využívané pro meteorologii se liší používanou frekvencí. Radary v tzv. pásmu C jsou velká a specializovaná zařízení využívaná téměř výhradně meteorologickými instituty (např. ČHMU), jejich primárním účelem je sledování srážek v regionální, resp. celostátní úrovni. Tyto radary mají velký dosah a relativně hrubé prostorové rozlišení. Data z těchto radarů lze pro LVS použít jako informativní.

Lokální meteorologické radary jsou využívány tam, kde nejsou k dispozici celonárodní radarové sítě, nebo jejich podrobnost nedostačuje. V rámci komplexního předpovědního systému je meteorologický radar jedou ze zásadních součástí, zdrojem vstupních dat pro předpovědní srážko-odtokové modely. Vhodná místa pro instalaci lokálních meteorologických radarů je třeba vybrat na základě řady hledisek technických, logistických i dalších.

Pro systémy LVS se s výhodou využívají radary v pásmu X, a to díky jemnějšímu prostorovému rozlišení a vyšší frekvenci snímkování a nižších finančních nákladech. Optimální prostorové rozlišení výstupní informace je ve čtvercích 100 x 100 m, maximální (limitní) je přibližně 250 x 250 m. Vypočtené plošné rozložení srážkových úhrnů na základě radarových odrazů třeba aktualizovat ve frekvenci alespoň 5 minut (lépe 1 minuta).Nedílnou součástí je i zpracování výstupů do formy srážkového pole a případně i navazující extrapolace jeho budoucího vývoje. Ve světě lze nalézt mnoho výrobců lokálních meteorologických radarů. S ohledem na zamýšlený účel aplikace by měla radarová technologie být vyzkoušená a splňovat technické i legislativní podmínky dané předpisy ČR.

 


Soubor: LVS_5526_radary.htm