Lokální výstražné systémy v ochraně před povodněmi > Instalace měřicí techniky > Instalace měřicí techniky | |
Instalace měřicí záznamové a vyhodnocovací stanice |
Otázky které je potřeba zodpovědět před instalací měřicí jednotky.
ANO – pokud je v blízkosti stožár veřejného osvětlení nebo jiný zdroj 230 V, tak je výhodné tyto zdroje použít pro dobíjení baterie automatického měřícího systému. Měřící stanice se potom umísťuje například na sloup veřejného osvětlení (VO).
NE – pro zajištění dobíjení baterie AMS bude využíván solární panel. V ojedinělých případech (např. V případě ohrožení panelu vandalismem) je možné zajistit provoz pouze výměnou záložních baterií měřicího systému.
ANO – v tomto případě musí být měřicí jednotka instalována mimo toto ohrožení. Obvykle se řeší stožárem umístěným na mostní konstrukci a umístěním stanice nad pozici možného zaplavení. Další variantou této instalace je umístění stanice na stávající pevně stavební konstrukce do bezpečné vzdálenosti od toku, nevýhodou je ale nutnost propojení místa instalace měřicí jednotky s hladinovými čidly kabeláží.
NE – v tomto případě lze využít pevných stavebních konstrukcí (most, nábřežní zdi).
Obr. č. 17 Měřicí stanice dobíjena ze sloupu veřejného osvětlení |
Obr. č. 18 Měřicí stanice dobíjena solárním panelem |
V praxi to znamená, že se zohledňují konkrétní podmínky měrného bodu s důrazem na bezpečnost techniky zejména za extrémních povodňových situací a dále zajištění techniky proti vandalismu. Na obr. č. 22 je uvedena chybně provedená instalace měřicí stanice, která byla umístěna na mostovku bez zvážení jejího možného ohrožení povodňovými průtoky. V roce 2009 za povodní na Novojičínsku došlo k jejímu částečnému zatopení z důvodu zpětného vzdutí od Odry. Na tomto příkladu je možné dokladovat, jak je někdy obtížné posoudit možné ohrožení měřicí techniky. V uvedeném případě se na základě dostupných informací při instalaci takto extrémní povodňová situace nepředpokládala. Provoz měřicí stanice probíhal bez závad, přestože byla částečně zatopena.
Pro měření srážek je instalace měřicích stanic jednodušší. V případě nevyhřívaných srážkoměrů může být měřicí stanice součástí stojanu srážkoměru, případně samostatného stojanu (nesmí ale ovlivňovat zachycení srážky). Pozice měřicí stanice u vyhřívaného srážkoměru s připojením na síť 230 V se navrhuje co nejblíže k místu se stávajícím elektrorozvaděčem nebo přípojkou k napájení. Elektrorozvaděč pro vyhřívání srážkoměru obsahuje jistič, zdroj a v některých případech také podružný elektroměr. Součástí instalace by měla být v tomto případě také revize elektroinstalace.
Obr. č. 19 Chybná instalace měřicí stanice (ve spodní části měřicí stanice je vidět pozice maximální dosažené hladiny)
Soubor: LVS_5623_instalace_stanice.htm