Lokální výstražné systémy v ochraně před povodněmi > Zajištění provozu vodoměrných a srážkoměrných stanic LVS > Provoz a údržba měrného bodu a LVS | |
Posouzení funkční způsobilosti měrného bodu a LVS |
Pro rozsáhlé LVS s více měrnými body může tuto činnost vykonávat také vyškolená osoba provozovatele.
Doporučený interval těchto servisů je 2–3 x ročně. Je vhodné alespoň jeden z těchto servisů orientovat do období s vyššími stavy hladin případně do období po průběhu povodňové situace.
Výsledkem tohoto servisu bude posouzení funkční způsobilosti měrného objektu a posouzení funkční způsobilosti LVS.
Kontrola měrného bodu a technologie měření – viz bod Základní údržba. V případě potřeby provedení úpravy a dále pak pro:
Vodoměrné stanice
•Úprava nastavení měřicí techniky (limitní stupně, interval záznamu, příjemci alarmových SMS, změna Q [h] křivky a další)
•Volba limitní hodnoty (překročení SPA) pro bezkontaktní měření stavů hladin (ultrazvukové a radarové sondy),
Srážkoměrné stanice
•Úprava nastavení měřicí techniky (limitní stupně, interval záznamu, příjemci alarmových SMS a další)
•Volba překročení limitní hodnoty srážky
Kalibrace hladinových sond a srážkoměrů volbou změny měřené veličiny hladiny/srážky v předpokládaném rozkyvu hladin/úrovně srážek. Porovnává se shoda veličiny mezi kalibrovaným přístrojem a volenými údaji (pozice hladiny, srážka).
Kalibrace manometrických sond v celém rozsahu se provádí pouze v případě pochybnosti měření, jelikož se jedná o poměrně náročné vyjmutí sondy z toku a její opětovnou stabilizaci. Pro kontrolu manometrické sondy se provádí tzv. jednobodová kalibrace a to porovnáním s hodnotami mezi měřící stanicí a odečtenými hodnotami na vodočtu měrného objektu. Tato kalibrace se provádí při každé kontrole stanice. V případě zajištění odchylek měření je nutno provést kalibraci v plném rozsahu.
Kalibrace ultrazvukových nebo radarových sond lze většinou provést i pro různé vodní stavy simulací hladiny odraznou deskou. Tato kalibrace se provádí při každé kontrole stanice.
Kalibrace srážkoměru porovnává objem simulované srážky vytvořený kalibračním zařízením do srážkoměru a registrovaný srážkový úhrn. Doporučený interval kalibrace je min 1x ročně
Poznámka:
Kalibrace sondy v předpokládaném rozsahu měření (rozkyv hladin, srážky) bude vyhodnocena měřicí technikou jako překročení nastavených limitních hodnot a dojde k rozeslání alarmové SMS všem zadaným příjemcům. Proto musí být na tuto skutečnost provozovatel a příjemci těchto informací upozorněni. Současně tak budou ale prověřeny datové toky a aktuálnost telefonních čísel příjemců alarmových SMS a naplňuje se tak část obsahu posouzení funkční způsobilosti lokálního výstražného systému.
Kontrola provozu měřící techniky a vyhodnocení záznamu měřených dat.
Zpracování protokolu „Posouzení funkční způsobilosti měrného bodu“.
Minimálně jednou ročně (nejlépe v jarních měsících a společně s posouzením funkční způsobilosti měrných bodů) je doporučeno provést posouzení funkční způsobilosti LVS. Bude se jednat o kontrolu provázanosti měrných bodů LVS s povodňovými plány, aktuálnost telefonních čísel příjemců alarmových SMS, aktuálnost SPA resp. hodnot limitních srážek a popis případných ovlivnění měření, vyhodnocení využití dat LVS povodňovými orgány, vyhodnocení technologických nebo i jiných poruch měřicích systémů a popis „záložních postupů“ v těchto případech. Součástí tohoto posouzení by mělo být také zpracování dat z proběhlých extrémních situací (součást dokumentace a vyhodnocení povodní.) Výsledkem bude zpracování protokolu „Posouzení funkční způsobilosti LVS“.