Varovné a informační systémy v ochraně před povodněmi > Současný systém varování a informování > Koncové prvky varování 

Činnost koncových prvků varování

Úvod  Předchozí  Další   Tisk této stránky

Tato kapitola se týká výhradně koncových prvků varování patřících do SSRN. Standardní sestava koncového prvku varování (KPV) se sestává z vlastní elektrické sirény a sirénového přijímače. Sirénový přijímač umožňuje příjem rádiového signálu a spuštění sirény. Každý přijímač má naprogramováno své jedinečné individuální číslo, tzv. adresu. Pokud tuto adresu zachytí ve vysílání infrastruktury, spustí sirénu v příslušném režimu.

Sirénový přijímač disponuje mimo individuální (jedinečné) adresy i dalšími adresami tzv. skupinovými. Skupinová adresa je naprogramována do vybraných přijímačů např. V okolí objektů pracujících s nebezpečnými škodlivinami, pod vodními díly atd. Pak je možné výběrem této jedné adresy aktivovat současně všechny prvky přiřazené do této skupiny.

Obr. č. 23 Rotační siréna

Obr. č. 23 Rotační siréna

 

Obr. č. 24 Sirénový přijímač

Obr. č. 24 Sirénový přijímač

Původní rotační sirény jsou postupně nahrazovány sirénami nové generace tj. sirénami elektronickými a místními informačními systémy. Obecné principy činnosti zástupců obou skupin jsou diametrálně odlišné. Principem elektrické, rotační sirény je elektromotor. Po připojení sirény ke zdroji elektrické energie je zvuk generován pomocí vhodně nastavených lopatek rotoru. Zvuk elektronických sirén je generován elektronicky a je po zesílení reprodukován pomocí výkonných reproduktorů. Až potud je tedy praktické využití obou typů shodné tj. generování akustického tónu. Touto funkcí však užitné vlastnosti elektronických sirén nekončí. Reproduktory mohou odbavit nejen pravidelný tón, ale také jiné zvuky včetně mluveného slova. Bezprostředně po odeznění varovného signálu lze poskytnout verbální informaci. Sedm základních verbálních informací je uloženo v paměti sirény a mohou být aktivovány současně se signálem společným příkazem. Od roku 2009 nově budované elektronické sirény již mají v paměti 11 verbálních informací a dále 5 pozic pro nahrání informací podle místních podmínek příslušného kraje. Také je možné využít přepnutí elektronické sirény na reprodukci vysílání předvolené rozhlasové stanice. Všechny uvedené vlastnosti lze samozřejmě řídit a využívat dálkově z příslušných vyrozumívacích center.

Tyto sirény mohou pracovat i v lokálním režimu. To znamená, že např. starosta obce může z ovládacího panelu využít všechny popsané funkce a navíc využít vstup pomocí mikrofonu k poskytnutí zcela konkrétních informací vzhledem k nastalé situaci přímo v místě. Elektronické sirény na rozdíl od rotačních mají zálohované napájení po dobu několika desítek hodin. Vláda ČR rozhodla svým usnesením v dalším období budovat právě tyto sirény v zájmových prostorech, městských a průmyslových aglomeracích.

Zvláštní kategorii mezi KPV tvoří tzv. místní informační systémy (MIS). Tyto jsou také známy pod názvem obecní rozhlasy s vlastnostmi elektronických sirén, tedy s vlastnostmi popsanými v předchozích odstavcích. MIS se velmi často uplatňují při výstavbě nových nebo modernizaci stávajících prostředků zejména pro vyšší užitné vlastnosti v poskytování tísňových a dalších informací.

Každý starosta obce má zákonem uloženou povinnost zajistit varování obyvatelstva v obci. V případě nebezpečí z prodlení tuto povinnost plní OPIS HZS kraje. Z uvedených důvodů je nutné vybavit MIS vhodným komunikačním rozhraní (např. schváleným sirénovým přijímačem), které umožní připojení do systému JSVV.

Obr. č. 25 Akustická jednotka elektronické sirény

Obr. č. 25 Akustická jednotka elektronické sirény

 


Soubor: LVS_6142_cinnost.htm