Varovné a informační systémy v ochraně před povodněmi > Současný systém varování a informování 

Sběr diagnostických informací o KPV a údajů od měřicích přístrojů

Úvod  Předchozí  Další   Tisk této stránky

Zpětná diagnostika je důležitou oblastí rozvoje systému. Jedná se především o získávání informací o stavu koncového prvku. Tyto informace jsou např. o napájení, aktivaci, otevření skříně a také odpověď na vyslaný dotaz kdy a jaký povel byl naposledy odbaven. Zpětná diagnostika se plně týká také MIS.

Ke sběru informací pomocí Přijímačů sběru dat (PSD) již přistoupila polovina krajů. Principiálně se jedná o rádiové spojení od sirénového přijímače, který se stává vysílačem a přijímačem v našem případě nazývaném Přijímačem sběru dat. PSD přijímá data od k tomuto účelu vybavených přijímačů ve svém okolí. Vzdálenost spojení je závislá na členitosti terénu a dosahuje i několika kilometrů.

Při realizaci projektů Financování povodňové ochrany z OPŽP v gesci MŽP a SFŽP se v současné době použijí jednosměrné sirénové přijímače. Nicméně je možné použití tzv. obousměrných sirénových přijímačů ve všech nově budovaných KPV, ale to pouze v lokalitách, kde byla odpovídající infrastruktura PSD již v minulosti vybudována a pokrývá signálem dané území. O tom zda daná lokalita je v pokrytí PSD se informujte u příslušného HZS kraje. Následně budou rádiově napojeny na PSD a bude umožněn přenos dat od KPV. Pokud tato technologie bude splňovat požadavky pro lokální výstražné systémy uvedené v této příručce, bude možné po ověřovacím provozu také její využití v oblasti měření, vyhodnocení a přenosu dat stavů hladin a srážek.

 

 


Soubor: LVS_615_diagnostika.htm