Varovné a informační systémy v ochraně před povodněmi > Klady a zápory jednotlivých typů KPV 

Místní informační systém

Úvod  Předchozí  Další   Tisk této stránky

Místní informační systémy jsou velmi často nazývány obecními rozhlasy s vlastnostmi elektronických sirén. Hlavní funkce jsou tedy obdobné. Mezi klady patří zejména možnost reprodukovat informace (hlášení) v reálném čase do celého MIS najednou. Dále je u MIS výborná srozumitelnost verbálních hlášení. Ta spočívá v odlišné koncepci umísťování, kde akustický výkon je rozprostřen do prostoru pomoci nízko výkonových jednotek (hlásičů s reproduktory) a tím eliminovat vznik interferencí, které snižují srozumitelnost, jako je tomu u elektronických sirén. Lze aktivovat jednotky hlásičů i selektivně tzn. jen do zvolených čtvrtí nebo částí obce. Tuto vlastnost může využít pouze obsluha MIS, nikoliv VyC HZS pomocí infrastruktury JSVV. Možnosti dálkové aktivace verbálních informací, přepnutí do režimu vysílání předvolené stanice VKV zůstávají beze změn, dle požadavků HZS. Přenos diagnostických údajů hlásičů, naměřených veličin a diagnostických dat od měřicích prvků, čidel a případně lokálních výstražných systémů je základní požadovanou funkcí.

Z hlediska užitných vlastností jsou přidanou hodnotou informační tabule pro neslyšící a tzv. domácí přijímače. Informační tabule pro neslyšící jsou elektronické tabule zobrazující text. Uplatnění mohou najít v místech většího soustředění osob např. V obchodních centrech, nádražích, v blízkosti ústavů pro neslyšící apod. Vždy je nutné potřebu těchto tabulí posoudit z hlediska účelnosti. Komunikace a přenos dat k informačním tabulím (i zpět) nebo k dalším obdobným informačním návěštím, musí být realizována prostřednictvím radiové infrastruktury MIS a v rámci k tomu výslovně vyčleněných frekvencí dle povolení ČTÚ.

Domácí přijímače nachází uplatnění v odlehlých částech obce, na samotách apod. Jedná se o lokality, ve kterých je neúčelné, neekonomické zřizovat standardní hlásiče místního informačního systému.

Mínusem je nižší akustický tlak. MIS je vždy v majetku obce, protože svojí rozlehlostí a velkým počtem reproduktorů napájených např. z veřejného osvětlení z hlediska majetkové evidence, smluv na umístění, odběr energie atd. je téměř vyloučené vlastnictví HZS a dalších subjektů.

 


Soubor: LVS_653_mis.htm