Koncepce budování Varovných a informačních systému 

Zásady při výběru systému varování a informování

Úvod  Předchozí  Další   Tisk této stránky

Budování varovných informačních systému je vždy individuální a jeho rozsah a konfigurace závisí na mnoha parametrech, jako: velikost města či obce, tvar zastavěného území, uživatelské požadavky na MIS, míra ohrožení mimořádnou událostí atp.

Obecně lze říci, že je nutné ozvučovat vždy celé obydlené území města či obce a ne jenom povodňové oblasti, pokud není ohroženo jen minimální procento území, protože na varovné informace mají vždy právo všichni občané města či obce, nejen ti kteří žijí v povodňové oblasti. Dalším důvodem ozvučení celé obydlené samosprávné oblasti je také skutečnost, že při řešení mimořádné události způsobené povodňovým nebezpečím mohou být organizačními a záchrannými pracemi významně dotčeni i obyvatelé, kteří se nenacházejí přímo v záplavovém území (opatření spojená s řešením povodně jako evakuace, související výpadky energie, zaplavené komunikace, objízdné trasy atd.)

Jako hlavní modernizační krok výkonného prvku varování je vždy doporučena výměna rotační sirény za elektronickou a dále ozvučení území pro informování obyvatelstva pomoci MIS.

V případě dobrého stavu drátového 100V rozhlasu je ojediněle možné, tento systém rozšířit nebo propojit s MIS za účelem hospodárného zacházení s dříve vynaloženými prostředky.

Dále je velmi vhodné, aby došlo, k propojení varovného informačního systému a lokálního výstražného systému do jednoho funkčního celku

Zde uvádíme několik modelů návrhu koncepce varovného informačního systému

Město, obec s VIS typu MIS

Město, obec s VIS kombinovaný MIS s elektronickou sirénou

Město, obec včetně místních částí

Město, obec včetně místních částí, které převyšují 4 km2

 

Obr. č. 26 Město, obec s VIS typu MIS

Obr. č. 26 Město, obec s VIS typu MIS

Obr. č. 27 Město, obec s VIS kombinovaný MIS s elektronickou sirénou

Obr. č. 27 Město, obec s VIS kombinovaný MIS s elektronickou sirénou

Obr. č. 28 Město, obec včetně místních částí

Obr. č. 28 Město, obec včetně místních částí

Obr. č. 29 Město, obec včetně místních částí, které převyšují 4 km2

Obr. č. 29 Město, obec včetně místních částí, které převyšují 4 km2

Je jen velmi málo obcí, které dosud nemají žádný prostředek varování. Téměř ve všech obcích je zpravidla alespoň jedna rotační siréna. Proto jako první vyvstane otázka: co se stávajícím zařízením? Pokud je přijato rozhodnutí zvýšit počet sirén, v současné době jen elektronických, stávající rotační sirény mohou být zachovány. Obdobně to platí také pro vybudování MIS. Z hlediska rozdílných užitných vlastností sirén a MIS je doporučeno budovat systém kombinovaný. To znamená provozovat MIS a zároveň ponechat nebo doplnit jednu či několik elektronických sirén. Kombinovaný systém velmi zvýší spolehlivost systému jako celku. Ovládat lze samostatně jak MIS, tak i jednotlivé sirény. Doporučujeme, aby z ovládacího centra MIS byly ovládané jak elektronické sirény, tak hlásiče s reproduktory, včetně zobrazování diagnostiky všech koncových prvků.

Druhá přednost kombinovaného systému je zlepšení celkové akustiky pro varování i informování obyvatelstva v obci. Při kombinovaném řešení je však nezbytné zajistit ovládání jednotlivých akustických systémů, tak aby nedocházelo ke kolizím akustického charakteru, které by ovlivňovali srozumitelnost akustické informace (např. při současném spuštění rotačních sirén a MIS na stejném území, kdy každý prvek bude reprodukovat jinou akustickou informaci s velmi odlišným výkonem). Taková opatření mohou mít charakter technický (vzájemné blokování nežádoucích situací) nebo organizační, tak aby nedošlo k nežádoucímu stavu činností obsluhy.

Zásady pro výběr systémů varování není lehké jednoznačně definovat. Nestačí jen prostý výběr prvku podle jeho výkonu, možnosti vstupu pro reprodukci nahrávek nebo mluveného slova. Velmi důležité je šíření zvuku varovného signálu a případně srozumitelnost a slyšitelnost všech reprodukovaných verbálních informací zejména v městech nebo větších obcích.

Z výše uvedeného vyplývá potřeba a doporučení  u složitějších systémů, zejména u velkých měst, průmyslových areálů a zón havarijního plánování   zpracovat akustickou studii pro zvolený systém. Zpracováním této studie je výhodné pověřit specializovanou firmu nebo autorizovaného akustika s dostatečnými znalostmi MIS. Studie by měla být  autorizována akustikem s patřičnou kvalifikací.

 


Soubor: LVS_710_zasady_vyberu.htm