Koncepce budování Varovných a informačních systému 

Hlavní technické požadavky na místní informační systémy

Úvod  Předchozí  Další   Tisk této stránky

V projektech financovaných z prostředků EU musí být vždy MIS uvedený na aktuálním seznamu schválených koncových prvků, který je uveden na stránkách www.hzscr.cz pod položkami/Ochrana obyvatelstva/Dotace a granty/Dotace obcím na rozvoj koncových prvků varování. Seznam schválených koncových prvků platný k datu vydání dokumentu je v příloze tohoto dokumentu.

Každý MIS musí být připojen do Jednotného systému varování a vyrozumění.

Konfigurace a použití akustických prvků je vždy individuální od místních podmínek. Doporučujeme, aby umístění a počet hlásičů vycházel u složitějších systémů, zejména u velkých měst, průmyslových areálů a zón havarijního plánování z akustické studie provedené autorizovaným akustikem se zkušenostmi potřebnými pro návrh akusticky efektivního MIS. U jednoduchých systémů (obcí) je správné nastavení hlasitosti reproduktorů a jejich nasměrování závislé na konečném doladění firmou, která montáž systému zajišťuje.

Akustické prvky systému MIS musí mít dostatečný výkon (více než 30W) kvalitu a srozumitelnost verbální akustické informace i varovných tónů s možností dostatečného rozsahu nastavování výkonových parametrů pro každý akustický prvek.

Z důvodu maximálního zabezpečení radiového přenosu je požadováno, aby veškerá radiová datová i fónická komunikace mezi ústřednou a hlásičem probíhala plně digitálně na kmitočtech vyčleněných Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) pro provoz bezdrátových informačních systémů (BMIS) nebo přidělených ČTÚ pro konkrétní MIS.

Zařízení VIS, která k přenosu informací využívají radiokomunikační cestu, musí bezezbytku splňovat regulativa a podmínky ČTÚ pro využívanou frekvenci.

Celý systém je trvale pod kontrolou ovládacího centra. Je proto žádoucí, aby hlásiče předávali ovládacímu centru informace o provozním stavu (např. stav napájení, nabytí akumulátoru, funkčnosti atp.), Informace o provozním stavu z hlediska funkčnosti jsou získávány z tzv. obousměrných, bezdrátových hlásičů. Tyto obousměrné hlásiče současně reprodukují zvolené signály a informace odesílané z ovládacího centra. Opačnou cestou je předávána ovládacímu centru informace o funkčnosti hlásiče samotného.

Venkovní akustické prvky (bezdrátové hlásiče) MIS jsou navrhovány obousměrné, minimální rozsah diagnostických dat je: provozní stav hlásiče, poslední aktivace hlásiče, napětí akumulátoru, stav ochranného kontaktu krytu. Jednosměrné hlásiče se mohou navrhovat jen pro systémy malého do max. Vzdálenosti 350 m od vysílacího pracoviště (malé obce).

V případě obousměrné radiové komunikace MIS je z bezpečnostních důvodů požadováno, aby tato komunikace probíhala výhradně na individuálních frekvencích určených dle ČTÚ a nikoliv na kmitočtech všeobecného oprávnění nebo jinou datovou cestou jako například prostřednictvím sítí mobilních operátorů, internetu wifi a podobných radiových sítí určených pro jiný účel

Veškeré informace o stavu systému musejí být trvale sledovány a vyhodnocovány (jinak postrádají význam). Na úrovni samosprávných celků takové sledování zajišťuje obecní/městský/krajský úřad (nejčastěji městská policie) pracovníky monitorujícími stav obdobných systémů nebo automatickým způsobem např. s využitím možnosti zasílání alarmových hlášení poskytnutých ovládacím centrem formou zpráv apod. V případě zjištění odchylek od normálního stavu musejí být přijímána opatření k nápravě odpovídající avizovanému nestandardnímu (alarmovému) stavu. U MIS na rozsáhlém území s vícestupňovým systémem ovládacích center je nezbytné zajistit koordinovaný sběr provozních dat tak, aby nemohlo dojít k zahlcení komunikační infrastruktury nebo k jiným kolizím komunikace celého MIS v rámci dotčeného území.

MIS musí umožňovat vstup a interpretaci informací z lokálních výstražných systémů s možností automatické vazby na informování obyvatel.

Na trhu je několik výrobců MIS, od technicky velmi jednoduchých systémů až po sofistikovaná řešení určená pro varování a informování obyvatel na regionální nebo krajské úrovni. Cena závisí od funkcionalit, parametrů, životnosti a kvality provedení MIS, které jednotliví výrobci nabízí.

V tabulce je uveden předpokládaný cenový rozsah dle nabídek několika výrobců. Cena zařízení s dnes dostupnou funkcionalitou by se měla pohybovat v těchto intervalech. Rozsah nabídky na trhu je široký, a doporučujeme vybírat kvalitní zařízení s ohledem na dnes i v budoucnu požadované funkce, následný provoz, budoucí rozšiřitelnost a životnost celého systému.

Zařízení, komponenty

Cena od - do [Kč] bez DPH

Řídící centrum –analogový nebo

digitální přenos

50 000 – 250 000

Montáž řídícího centra

5 000 –25 000

Tlakový reproduktor 1 ks (15 - 30W)

990 – 1 500

Přijímač – simplexní digitální přenos

7 700 – 25 000

Montáž 1 ks přijímače

1 800 – 4 500

Domácí bytový přijímač

2 900 – 9 000

Připojení do JSVI (SSRN) obousměrná komunikace

20 000 – 50 000

Obousměrný digitální bezdrátový hlásič

15 500 – 25 000

Jednosměrný bezdrátový hlásič

12 500 – 15 000

Revize systému

10 000 – 15 000

 


Soubor: LVS_720_pozadavky_mis.htm