Lokální výstražné systémy v ochraně před povodněmi 

Automatické měřicí systémy

Úvod  Předchozí  Další   Tisk této stránky

Úkolem automatických měřicích systémů v ochraně před povodněmi je provádění procesu měření, vyhodnocení a přenosu dat.

Předmětem měření jsou stavy hladin na povrchových tocích a srážky (dešťové, smíšené nebo i pevné). Tato měření lze doplnit o měření teplot vzduchu resp. Ve výjimečných případech o měření teploty vody.

V následujícím přehledu uvádíme význam měřených veličin:

Měření stavů hladin poskytuje informace o aktuální situaci a průběhu stavů hladin ve vodoměrné stanici (změny a trendy stavů hladin, pozice hladiny ve vztahu ke stupňům povodňové aktivity, překročení limitních hodnot).

Měření srážek poskytuje informaci o aktuální srážkové situaci a průběhu deště (suma deště za zvolený časový interval, klouzavé úhrny srážek, překročení limitních hodnot srážky, změny a trendy srážek).

Měření teploty vzduchu zpřesňuje informace o srážkách (identifikuje srážky na kapalné, smíšené a pevné), změna teploty ovlivňuje průběh povodňové situace zejména v zimním a jarním období.

Na základě měřených stavů hladin je možné provádět také výpočet průtoků v daném profilu. V případě základních LVS se jedná o nadstandardní rozšíření významu vodoměrné stanice. Základní lokální výstražné systémy výpočet průtoků neprovádějí a výstupem jsou měřené hladiny, které se porovnávají se stupni povodňové aktivity.

Automatický měřicí systém se skládá z měřicí a vyhodnocovací jednotky s přenosovým modulem a z připojených senzorů (hladinová čidla, srážková a teplotní čidla).

 


Soubor: LVS_550_automaticke_merici_systemy.htm