Lokální výstražné systémy v ochraně před povodněmi > Instalace měřicí techniky 

Volba limitních hodnot

Úvod  Předchozí  Další   Tisk této stránky

Pro každý měrný bod je nutno doplnit limitní hodnoty stavů hladin a srážek. V případě překročení těchto hodnot automatický měřicí systém bude pracovat v režimu nadlimitního záznamu dat (četnější záznam dat) a v režimu nadlimitního odesílání dat, současně budou odesílány alarmové SMS příjemcům uvedeným v parametrickém souboru měřicí stanice.

Pro hlásné profily kat. C jsou směrodatné limity pro SPA stanoveny obcí nebo vlastníkem LVS podle postupu v kapitole Postup stanovení SPA. Výsledné hodnoty jsou poté zařazeny do povodňového plánu obce nebo vlastníka LVS a oznámeny obecnímu úřadu s rozšířenou působností a správci toku.

Limitní hodnoty srážek je obtížné určit. Zvýšený odtok ze srážek závisí na nasycenosti povodí z předcházejících srážek, na zalesněnosti povodí, hydrogeologických poměrech, místních osevních postupech, tání sněhu, teplotě vzduchu a řadě dalších faktorů.

Výsledkem diskuse se specialisty z ČHMÚ je doporučení dvou limitních úrovní srážek.

První úroveň limitních hodnot odpovídá srážkám, které lze předpokládat, že budou dosaženy přibližně 1 x ročně. Význam těchto limitů spočívá mimo jiné i v kontrole funkčnosti měřící techniky a přenosových tras.

délka trvání deště 15 minut

10 mm srážky

délka trvání deště 24 hodin

30 mm srážky

Druhá úroveň limitních hodnot již bude představovat skutečné nebezpečí

délka trvání deště 60 minut

30–40 mm srážky

délka trvání deště 180 minut

50–80 mm srážky

Pro povodí v horských a podhorských oblastech je doporučeno volit horní hranici uvedeného rozmezí. V případě pochybností bude možné oslovit ČHMÚ o zpracování expertního posudku.

Při aktuální srážkové situaci může být pro provozovatele LVS důležitým zdrojem informací tzv. indikátor přívalových povodní. Je to nová aplikace na webových stránkách ČHMÚ která hodnotí nasycenost území a udává velikost potencionálně nebezpečné srážky. Velikost potencionálně nebezpečné srážky může provozovatel porovnávat s aktuálně měřenými údaji ze srážkoměru LVS.

Další možností volby limitní hodnoty srážek je propojení informace ze srážkoměru a ze zařízení na měření půdní vlhkosti. Výsledkem mohou být potom měnící se „plovoucí“ limitní hodnoty srážek v závislosti na stavu nasycenosti povodí.

 


Soubor: LVS_564_volba_limitnich_hodnot.htm